Zanim weźmiesz kredyt - rodzaje finansowania dla przedsiębiorców

Zanim weźmiesz kredyt - rodzaje finansowania dla przedsiębiorców

Łatwo jest się pogubić wśród rosnącej oferty instytucji finansowych. Same kredyty można podzielić na co najmniej kilka rodzajów, w zależności od dostępnych kwot, przeznaczenia, okresu spłaty czy sposobu przekazania środków. Wyboru takiego źródła finansowania należy dokonać, dobierając go do swoich potrzeb. Jaki wybrać, aby najlepiej spełniał oczekiwania właściciela firmy?

Karta kredytowa

Jest to forma kredytu, która pozwala na korzystanie ze środków przy każdej okazji. Limit na karcie jest zawsze dostępny. Najważniejsze przy tej formie kredytowania jest pamiętanie o terminie spłaty. Jeżeli wykorzystana kwota nie zostanie wpłacona w czasie okresu bez odsetkowego, limit ten może słono kosztować. Warto jednak taką kartę posiadać. Przy wielu rodzajach zakupów nie można zapłacić zwykłą kartą płatniczą bądź przelewem, np. podczas zakupu biletów lotniczych czy rezerwacji hotelu. Karta kredytowa przydaje się więc podczas podróży służbowych, ale nie tylko. 

Bank przyznaje limit na karcie na postawie obrotów na rachunku, więc teoretycznie, firmy nie powinny mieć problemów z uzyskaniem sporego zapasu środków do wykorzystania. Należy jednak pamiętać, że opłaty za kartę dla firm różnią się od tych za karty indywidualne. 

Kredyt konsumencki

Ten rodzaj kredytu przyznawany na dowolny cel. Może to być zakup samochodu, remont, wakacje. Zostaje przyznany na niedługi okres, na podstawie dochodów i majątku osoby ubiegającej się o taki kredyt – tak dzieje się w przypadku kredytu dla osób fizycznych. Jak się jednak okazuje, właściciele firm również mogą zaciągnąć taki kredyt, pod warunkiem, że nie robią tego jako spółka albo osoba prawna. Na to rozwiązanie decyduje się wiele osób prowadzących działalność gospodarczą. 

Kredyt hipoteczny

To inaczej kredyt na zakup mieszkania czy innej nieruchomości bądź budowę domu. Bank zabezpiecza się wpisem swojej wierzytelności do księgi wieczystej. Póki kredyt nie zostanie spłacony, bank jest właścicielem nieruchomości. W przypadku braku płatności rat kredytowych może on nieruchomość przejąć bądź wystawić na aukcję. Raty rozłożone są na długi okres, np. 20 lat i są stosunkowo niskie. Kredy na hipotece nie przeszkadza w sprzedaży nieruchomości. Nowy właściciel może przejąć dane zadłużenie i dalej kredyt spłacać.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą również mogą się o nie starać, o ile prowadzą firmę co najmniej od 12 miesięcy, osiągają regularne dochody i mają dobrą zdolność kredytową. Procedura jest wtedy bardziej skomplikowana, niż w przypadku osób fizycznych, ale nie jest to niemożliwe. 

Kredyt inwestycyjny

Najbardziej typowy rodzaj kredytu dla firm,  przyznawany na nowe inwestycje, które w niedalekim czasie, mają przynieść korzyści materialne. Może to być otwarcie firmy, inwestycja w już istniejącej działalności, czy zakup akcji. Od przyszłych przedsiębiorców bank będzie wymagał biznesplanu lub prospektu, dzięki któremu oceni rentowność inwestycji. 

Kredyt odnawialny

W postaci przeznaczonej dla przedsiębiorców działa na podobnej zasadzie jak karta kredytowa. Posiadacz takiego limitu dysponuje kwotą, którą dowolnie może obracać, nawet kilkanaście razy w miesiącu. Cel użycia pieniędzy – dowolny.